Wsparcie psychoterapeutyczne dla emigrantów

migracja
migracja

Emigracja to wyzwanie. Doświadczenia emigrantów pokazują, jak wiele zmienia moment przekroczenia granicy. Emigranci od tej pory zaczynają żyć w dwóch kulturach jednej ojczystej, drugiej wybranej. Na przestrzeni lat na emigracji proporcje między wpływami tych kultur ulegają modyfikacjom. Raz jedna kultura jest dominująca, innym razem druga. Kultura to taka kompozycja, a różne elementy dobierane są przez emigranta jak dźwięki przez muzyka. Dobra emigracja to taka, kiedy człowiek potrafi czerpać z dwóch kultur. Kompozycja, którą tworzy jest pełna różnorodnych dźwięków.

Kilka lat pracowałam w Niemczech jako psychoterapeutka. Doświadczyłam tego, jak ważny jest dostęp do pomocy psychologiczno – pedagogicznej w języku ojczystym. Dla niektórych jest to ważne z uwagi na barierę językową, dla innych jest to kwestia wyboru.

Spora część emigrantów władająca językiem otoczenia preferuje język polski jako właściwy do wyrażania uczuć. Drugą kwestią istotną dla niektórych moich pacjentów była bliskość kulturowa. Pacjenci pytani o motywacje związane z wyborem polskiej psychoterapeutki, tłumaczyli żartem, że chodzi o to, że ja pewnie wiem kto to jest Reksio i wiem jak w Polsce jest. To ciekawa kwestia, zwłaszcza w obliczu tego, że nie dzielę się z pacjentami swoimi poglądami, ani preferencjami.

Być może “polskość psychoterapeuty” daje niektórym dobrą, bezpieczną ramę do pracy psychoterapeutycznej. Przeżycia z okresu dzieciństwa i młodości łatwiej układają w języku ojczystym. Za słowami idzie ładunek emocjonalny: Inne uczucia towarzyszą Ci , gdy wypowiadasz słowo Mama, inne kiedy mówisz Mutti, inaczej brzmi Dom(Ojczyzna), inaczej Heimat.

W 2018r. po powrocie do Polski zrezygnowałam z pracy z emigrantami z uwagi na to, że nie miałam doświadczenia w pracy terapeutycznej on – line. Sytuacja pandemii pozwoliła mi sprawdzić to narzędzie. W początkowej fazie COVID -19 pracowałam tylko on line. Moje refleksje są takie, że zdecydowanie kontakt w gabinecie jest optymalną formą pracy. Uważam jednak, że w przypadku gdy zachodzą okoliczności, które uniemożliwiają kontakt w gabinecie, praca on line jest dobrą alternatywą.

Wiem, że w wielu miejscach na świecie nie ma możliwości pracy psychoterapeutycznej w języku ojczystym, nie ma dostępu do lekarzy psychiatrów. To zawsze był bardzo duży problem dla osób mieszkających za granicą.

Kontakt z psychoterapeutą w gabinecie byłby najlepszym wyborem. Jednak jeśli w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania nie ma takiej możliwości. Wsparcie psychoterapeutyczne on line jest możliwe.

Zapraszam

http://dziarskowchmury.pl/kontakt/

Opublikuj komentarz