×

Moje dziecko było molestowane seksualnie

Moje dziecko było molestowane seksualnie

Z molestowaniem seksualnym mamy do czynienia wtedy, kiedy dorosła osoba lub dziecko dotyka lub pociera miejsca intymne dziecka lub kiedy dorosła osoba lub starsze dziecko prosi o dotykanie lub pocieranie miejsc intymnych tej osoby. Molestowanie seksualne to również zachęcanie do oglądania pornografii, opowiadanie dziecku anegdot dotyczących życia seksualnego, rozbieranie się przed dzieckiem i zachęcania dziecka do rozebrania się w obecności dorosłego lub starszego dziecka.

Molestowania seksualnego doświadcza wiele dzieci. Może się ono przytrafić chłopcom i dziewczynkom, niezależnie od wieku i sytuacji społecznej. Zazwyczaj przestępca jest osobą znaną dziecku. NIE MA TAKICH CECH W TWOIM DZIECKU, KTÓRE SPOWODOWAŁY, ŻE STAŁO SIĘ OFIARĄ MOLESTOWANIA.

EDUKACJA SEKSUALNA

To co chroni przed molestowaniem seksualnym, to rzetelna i jasna edukacja seksualna. Dzieci w toku rozwoju mowy powinny poznawać nazwy swoich intymnych części ciała na równi z innymi. Nie powinno się pomijać tych nazw, mówić o nich zawstydzonym głosem, używać dziecinnych synonimów. Tu jest głowa, tu dłonie, tu brzuch, tu nogi, tu pośladki, tu penis, a tu stopy, a tu wagina. Nawet małe dzieci powinny wiedzieć, że nikt nie ma prawa dotykać intymnych części ich ciała, ani pokazywać ich dzieciom. Wokół edukacji seksualnej w Polsce,narosło wiele kontrowersji. Jako specjalista jestem za rzetelną i prowadzoną przez wykwalifikowaną kadrę ( edukatorów seksulanych) edukacją seksualną w Polsce.

DLACZEGO DZIECI NIE MÓWIĄ OD RAZU O MOLESTOWANIU?

Często sprawca używa podstępu by dziecko, nie powiedziało o molestowaniu. Może używać różnych sposobów. Sprawca może dawać dziecku aluzje, że to jego wina. Szantażować krzywdą dziecka lub jego najbliższych np. jak twoja mama się dowie, rozchoruje się i umrze.

Czasami dzieci utrzymują to w tajemnicy, ponieważ czują się zakłopotane lub zawstydzone, są przekonane, że zrobiły coś złego za co spotka je kara, myślą o sobie, że są zepsute.

Sprawca manipuluje dzieckiem, szantażuje i okłamuje je. Może wmawiać dziecku, że dysponuje zdjęciami, filmami, które oczerniają jego bliskich. Bywa i tak, że sprawca jest kimś z kim dziecko ma bardzo bliską relacje, komu ufa i nie potrafi powiedzieć nie. Dziecko jest zagubione bo sprawca robi ” te złe rzeczy” a jednocześnie, ofiaruje dziecku prezenty, jest dla dziecka opiekuńczy i miły. Sprawcy często wmawiają dziecku, że to co się dzieje to niewinna zabawa, przytulenie, okazanie sympatii. Sprawca z racji przewagi wieku, może wmawiać dziecku, że nikt mu nie uwierzy. Bywa , że dziecko nie lubi lub nawet nienawidzi sprawcy, może być również tak, że odnosi się do sprawcy przyjaźnie. Obojętnie jakie uczucia dziecko żywi do sprawcy, należy to zaakceptować.

Dziecko nigdy nie jest odpowiedzialne za molestowanie.

CO MOŻE ZROBIĆ RODZIC?

Dzieci boją się również reakcji rodziców, Większość dzieci nigdy nie ujawnia faktu molestowania. Niektóre robią to dopiero po wielu latach. Tylko nieliczne dzieci powiadamiają o molestowaniu rodziców, w czasie kiedy są krzywdzone!

OSOBA, KTÓREJ DZIECKO POWIE O MOLESTOWANIU MA OBOWIĄZEK ZGŁOSZENIA TEGO FAKTU DO ODPOWIEDNICH SŁUŻB.

Dla rodzica, odkrycie , że dziecko było molestowane seksualnie, może być szokiem. Najważniejsze, co można w tej sytuacji zrobić to zachować spokój oraz zakomunikować dziecku, że dobrze zrobiło informując ich o molestowaniu. Dzieci obawiają się odrzucenia rodziców, należy być bardzo ostrożnym z zadawaniem pytań, które mogłyby sugerować dziecku współodpowiedzialność dziecka za molestowanie.

Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty. Dzieci molestowane seksualnie mogą potrzebować wsparcia psychoterapeutycznego zwłaszcza w przypadku przeżywania dużego poczucia winy, wstydu, przeżywania siebie w sposób zdewaluowany, nieufności. U niektórych z nich rozwija się zespół stresu pourazowego. Ważne jest by dziecko zobaczył również lekarz pediatra lub ginekolog. Mądry lekarz zbada dziecko i zapewni, że mimo krzywdy jaką doznało, z jego ciałem wszystko jest w porządku.

PAMIĘTAJ, JAKIEKOLWIEK SĄ OKOLICZNOŚCI MOLESTOWANIA, NIE OBARCZAJ DZIECKA WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚCZA NIE.

WINA ZA MOLESTOWANIE LEŻY PO STRONIE SPRAWCY.

Przydatne adresy:

1. Rzecznik Praw Dziecka – tel. interwencyjny: 22 696 55 00

2. Komitet Ochrony Praw Dziecka – tel. 22 626 94 19

3. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” – 22 666 00 60

4. Informacje dla dzieci w trudnych sytuacjach życiowych – www.116111.pl, www.zlydotyk.pl

5. Wiele przydatnych informacji dla rodziców o pomocy dzieciom molestowanym seksualnie znajdziesz w poradniku przygotowanym przez twórców kampanii Zły Dotyk : pod tym linkiem.

wpis przygotowany na podstawie: Terapia Traumy i Traumatycznej żałoby u dzieci i młodzieży – J. Cohen, A. Mannarino, E. Deblinger, wyd. UJ, Kraków 2011.

Opublikuj komentarz