Wlazł kotek na płotek i szprecha na konferencji naukowej?
Z przyjemnością pragnę poinformować, że dnia 02.02.2019r. gościłam na konferencji naukowej organizowanej przez Ośrodek Terapii Rodzin i Par oraz Uniwersytet SWPS w Katowicach pt: Psychoterapia dzieci i adolescentów. Miałam okazję przedstawić referat pt: Identyfikacja z bohaterem pozytywnym w procesie integracji dwóch kultur – wsparcie dzieci i rodzin na emigracji. Występowałam w znakomitym gronie naukowców i praktyków psychoterapeutów dziecięcych min: mgr Ryszard Chłopek, dr hab. Maciej Pilecki, dr hab. Zofia Dołęga, mgr Katarzyna Ćwirko-Kusztan.
Cieszę się, że mogłam podzielić się moim doświadczeniem 3 letniej pracy z emigrantami w Monachium oraz zaprezentować gronu praktyków moją książkę ” Wlazł kotek na płotek i szprecha” jako narzędzie wsparcia rodzin emigrujących.
Zagadnienia takie jak fazy emigracji, dwujęzyczność, specyficzne wyzwania z jakimi mierzą się rodziny emigrujące okazały się być interesujące dla słuchaczy. Po wystąpieniu wiele osób zadawało mi pytania dotyczące mojej pracy w Monachium, sytuacji dzieci dwujęzycznych, kwestii tożsamości dzieci wychowywanych za granicą.
Myślę, że temat jest interesujący i współcześnie bardzo aktualny. W poszukiwaniu lepszego życia przeprowadzają się do Polski obcokrajowcy wraz z rodzinami. Czy jesteśmy przygotowani na przyjęcie tych rodzin? Czy system edukacji jest przygotowany do kształcenia dwujęzycznych dzieci?
Obawiam się, że wiele mamy w tej kwestii do zrobienia.
Dodam jeszcze, że organizatorami konferencji były moje koleżanki i koledzy z Gliwickiego Ośrodka Terapii Rodzin i Par, w którym mam przyjemność również pracować. http://www.psychoterapia.gliwice.pl/psychoterapia.htm