Wlazł kotek na płotek i szprecha – moja książka dla dzieci o emigracji

 

 

Wlazł kotek na płotek i szprecha – książka o emigracji dla dzieci  to książka napisana  i zilustrowana z myślą o dzieciach wychowujących się poza ojczyzną. Pomysł na taką publikacje zrodził się w okresie mojej pracy na rzecz  Szkoły  Przedmiotów Ojczystych w Monachium.  Szkoła krzewi kulturę i język polski wśród dzieci i młodzieży  wychowującej się stale lub chwilowo za granicą.

Przygotowując się do zająć dla najmłodszych dzieci w wieku 3 – 5 lat szukałam ciekawych tekstów literackich, które w jakiś sposób odzwierciedlałyby rzeczywistość dzieci wychowujących się w dwóch przenikających się kulturach. Chciałam znaleźć bohatera, z którymi  moje dzieci i moi wychowankowie  mogliby  się utożsamiać. Chodziło mi o bohatera, który  dopiero poznaje kulturę kraju w którym mieszka,  uczy się języka, próbuje się zaprzyjaźnić z dziećmi, których języka nie rozumie, mierzy się z wyzwaniami  dwukulturowości, bohatera, który szuka swojego miejsca między dwoma ” domami”.

Niestety nie udało mi się dotrzeć to takiej literatury dziecięcej. W związku z tym, w mojej głowie narodził się pomysł : a może by coś takiego napisać..

Najłatwiej było mi spisać ważne tematy do poruszenia min: nauka języka, wyprowadzka, dziadkowie na odległość, czym jest ojczyzna, kto jest Niemcem, kto jest Polakiem…

Książka istniała już w mojej głowie, ale długo nie siadałam do spisania jej. Nie miałam pomysłu na to, jak oddać emigracyjną  rzeczywistość z perspektywy dziecka. Tak było do czasu,  aż któregoś dnia odwiedził mnie pewien czarny kot….Ten kot został narratorem mojej książki. Wszystkie inne postacie są fikcyjne. :))

Kolejnego dnia zostałam zaproszona na  zupę ogórkową  🙂 do mojej serdecznej  koleżanki artystki Aleksandry Brząkała. Zupa była  pyszna, a my rozmawiałyśmy o książce.  Gdy odkładałyśmy talerze, byłyśmy już pewne, że zrobimy to razem. Nie myślałyśmy długo. Tej samej nocy powstał pierwszy tekst i rysunki.

Za nami dużo pracy, ale jesteśmy zadowolone z  efektu. Mamy nadzieję, że książka będzie pomocna rodzinom wychowującym dzieci poza granicami ojczyzny. Chodzi nam o to by wspierać dzieci w zachowaniu języka i kultury polskiej, przy jednoczesnym poznawaniu kultury i kraju zamieszkania.

Książka Wlazł kotek na płotek i szprecha jest dostępna  od 19 lipca 2018 r.

Książkę można kupić bezpośrednio u mnie http://dziarskowchmury.pl/kup-ksiazke/

Zachęcamy i dziękujemy Wam za dzielenie się swoimi wrażeniami po lekturze.

Agnieszka i Ola

 

 

 

 

5 myśli na temat “Wlazł kotek na płotek i szprecha – moja książka dla dzieci o emigracji

  1. Na wyraźne życzenie naszej 4 – letniej córci – ” książkę o Idze” czytamy co wieczór. Brawa dla Autorki!!

  2. W naszym domu książka zmieniła tytuł na Przygody Isi i Tymka 🙂 Mój czteroletni syn jest tą książką zachwycony. Przeczytalismy całą książkę trzy razy i jeszcze się nie znudziła. Problematyka emigracji, akceptacji w nowym środowisku, humorystycznie opisane zdarzenia jak i zabawne ilustracje pozwalają świetnie utożsamiać się z bohaterami. Książkę czyta się lekko z uśmiechem i myślą : skądś to znam 🙂 Polecam !!!

    1. Witam,
      książkę można zamówić bezpośrednio u mnie, poprzez formularz kontaktowy, podając dane do wysyłki i liczbę książek, ewentualnie tekst dedykacji.
      Pozdrawiam

Dodaj komentarz